Chráněné druhy hub
Přílohou II Vyhlášky ministerstva životního prostředí České republiky č. 395/1992 Sb. ze dne 11. června 1992, kterou se provádějí některá ustanovení zákona České národní rady č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, ve znění vyhlášek č. 105/1997 Sb., 200/1999 Sb., 85/2000 Sb. a 190/2000 Sb., byl ustanoven následující seznam zvláště chráněných druhů rostlin.
- Kriticky ohrožené druhy
- Silně ohrožené druhy
- Ohrožené druhy
Za kriticky ohrožené druhy hub se považují:
- bolinka černohnědá (Camarops tubulina)
- čirůvka hnědočervenavá (Tricholoma inodermeum)
- čirůvka Josserandova (Dermoloma josserandii)
- hlívička jedlová (Hohenbuehelia abietinum)
- hlívovec ostnovýtrusný (Rhodotus palmatus)
- hřib Fechtnerův (Boletus fechtneri)
- hřib královský (Boletus regius)
- hřib moravský (Xerocomus moravicus)
- holubinka blaťácká (Rusula helodes)
- hvězdovka Pouzarova (Geastrum pouzarii)
- káčovka ploská (Bisocogniauxia simplicitor)
- kuřinec subarktický (Ramariopsis subarctica)
- květka písečná (Montagnea arenaria)
- lanýž letní (Tuber aestivum)
- lošáček statný (Phellodon confluens)
- muchomůrka císařka (Amanita caesarea)
- muchomůrka Vittadiniho (Amanita vittadinii)
- náramkovitka žlutozelená (Floccularia straminea)
- plstnatec různotvarý (Spongipellis fractipes)
- polnička stepní (Agrocybe stepposa)
- rudoušek tmavý (Rhodocybe obscura)
- slizečka chlupatá (Xerula melanotricha)
- šamonie modrající (Chamonixia caespitosa)
- špička stepní (Marasmiellus carneopallidus)
- ucháčkovec šumavský (Pseudorhizina sphaeospora)
- václavka bažinná (Armillaria ectypa)
- vláknice zašpičatělá (Inocybe acutella)
Za silně ohrožené druhy hub se považují:
- kalichovka luční (Omphalina discorosea)
- klouzek žlutavý (Suillus flavidus)
- kukmák dřevní (Volvariella caesiotincta)
- mozkovka rosolovitá (Ascotremella faginea)
- modralka laponská (Amylocystis lapponica)
- ouško citronové (Otidea concinna)
- pavučinec nancyský (Cortinarius nanceinensis)
- pazoubek zelený (Microglossum viride)
- plžatka smrková (Hygrophorus piceae)
- strmělka suchomilná (Clitocybe barbulatum)
- ušíčko jedlové (Pseudoplectania vogesiaca)
- voskovka cihlová (Hygrocybe sciophana)
- zvonovka Babingtonova (Entoloma babingtonii)
Za ohrožené druhy hub se považují:
- holubinka olšinná (Russula alnetorum)
- prášivka bažinná (Bovista paludosa)
- hvězdovka uherská (Geastrum hungaricum)
- loupavka vápencová (Hysterangium calcareum)
- šupinovka Henningsova (Pholiota henningsii)
- kržatka vrásčitá (Tubaria confragosa)
Kategorie ohrožení pro Červený seznam hub ČR
1. Vyhynulé a nezvěstné taxony (IUCN: extinct = EX)
Vyhynulé taxony (extinct) = EX
U cévnatých rostlin je tato kategorie definována takto: taxony, které byly z území ČR prokazatelně známy, ale v posledních 25-50 (i více) letech nebyly nalezeny, a to ani na svých bývalých lokalitách. U hub není vhodné tuto kategorii používat, protože nikdy nevíme, zda mycelium v půdě přece jen není přítomno a jenom netvoří plodnice, nebo je dokonce občas tvoří, aniž by to však mykologové zaznamenali.
Nezvěstné taxony (pravděpodobně vyhynulé) = ?EX
Taxony nezjištěné cca od roku 1970, u kterých ale není vyloučena možnost nálezu na původních nebo i zcela nových lokalitách. Patří sem i obtížně rozlišitelné taxony, kterým v tomto období nebyla věnována dostatečná pozornost. Po získání doplňujících údajů je bude možno převést do kategorie kriticky ohrožených taxonů.
Příklad: Sarcosoma globosum
2. Ohrožené taxony
Kriticky ohrožené taxony (IUCN: critically endangered) = CR
a) Vzácné a zároveň ohrožené druhy, omezené na několik málo lokalit (zpravidla 1-5), vázaných na stanoviště a substráty ohrožené člověkem (rašeliniště, kosené louky, pralesovité zbytky porostů, v případě substrátů např. druhy vázané na dřevo jilmu, který z lokalit mizí apod.) nebo mizející z přirozených příčin (cyklus sukcese v lesích - přechod pralesa z jedlové do bukové fáze, zarůstání skalních stepí, rozklad starých kmenů nebo starých stromů v alejích atd.). Je-li ohrožení lokalit nebo substrátů silné, je možné sem řadit i druhy s vyšším počtem známých lokalit. Pokud se včas neudělají příslušná ochranářská opatření, tyto druhy z naší mykoflóry vymizí.
Příklad: Rhodotus palmatus, Aurantioporus croceus, Hygrocybe calyptraeformis, Geastrum hungaricum, Pholiota henningsii atd.
b) Taxony dříve hojnější, u nichž došlo k výraznému snížení počtu známých lokalit, takže jsou nyní (v letech 1995-2003) vzácné. Trend ústupu je silný (třeba až na 10% původního stavu, tj. stavu z dob, kdy „houby ještě rostly“ - zhruba do roku 1970) a pokud negativní faktory nepřestanou působit, bude dále pokračovat a může vést až k vymizení druhu z naší mykoflóry.
Příklad: Gomphus clavatus, mnohé lošákovité houby apod.
Silně ohrožené taxony (IUCN: endangered) = EN
a) Vzácné taxony s malým počtem lokalit (5-20), které jsou ohroženy už tímto nízkým počtem lokalit a popř. i přímým ohrožením na některé z lokalit.
Úplné vymizení z mykoflóry však zatím u těchto taxonů nehrozí.
Příklady: Pluteus aurantiorugosus, Lactarius repraesentaneus atd.
b) Taxony s prokazatelným a trvalým ústupem co do počtu lokalit (až na polovinu původního stavu, tj. stavu z dob, kdy „houby ještě rostly“ - zhruba do roku 1970 ), nebo vymizelé v některých větších regionech, kde dříve rostly. Ústup se ale netýká všech oblastí a všech populací druhu, jako je tomu u kategorie CR.
Ohrožené taxony (IUCN: vulnerable) = VU
Taxony vykazující sice slabší, ale prokazatelný ústup na celém území ČR (na 50-80 % původních lokalit) nebo na jeho velké části. Jde často o taxony vázané na stanoviště, která v současné krajině zanikají (chudé nehnojené pastviny, kosené květnaté louky, mokřady všeho druhu, stepní bezlesí v oblasti termofytika, které zarůstá a eutrofizuje se) nebo taxony postižené imisemi nebo eutrofizací dusíkem (některé mykorhizní druhy) nebo nadměrně vysbírávané taxony.
Příklad: řada druhů rodu Cortinarius, Inocybe (ústup vlivem imisí), Boletus, dále např. Hygrocybe (zarůstání a přehnojování luk) apod.
3. Vzácnější taxony vyžadující další pozornost
Potenciálně ohrožené taxony + taxony vyžadující další pozornost (IUCN: near threatened = NT + least concern = LC) = NT+LC
Taxony, jejichž ústup lze vzhledem k nejrůznějším postupujícím faktorům ohrožení v dohledné době předpokládat. Patří sem i druhy závislé na určitém způsobu hospodaření v krajině (např. pastva a kosení v případě druhů vázaných na krátkostébelné trávníky, ponechávání alespoň některých padlých kmenů stromů na stanovištích nebo ponechávání starých stromů a pahýlů ve stromořadích a parcích pro lignikolní druhy, vzácné druhy s efemerním výskytem na různých člověkem vytvořených stanovištích jako jsou zahrady, rumiště apod.). Jejich výskyt a ohrožení bude třeba pravidelně sledovat a vyhodnocovat.
Příklad: řada lučních druhů rodu Entoloma, Hygrocybe, mnohé choroše nebo kornatce, např. Phellinus nigrolimitatus.
Je možné sem zařadit i druhy, které se v minulosti jevily jako silně ohrožené, ale v poslední době se našla řada nových lokalit nebo se změnil názor na jejich vzácnost apod. (případ řady lošákovitých nebo kuřátkovitých hub).
Taxony, jejichž ohrožení není dostatečně známo (IUCN: data deficient) = DD
Není to vlastně vůbec kategorie ohrožení, jen prosté konstatování, že o stupni ohrožení nic nevíme. To ale neznamená, že taxon není ohrožen! Ukazuje to na nutnost získat o jeho biologii, ekologii a rozšíření víc údajů, aby mohl být stupeň ohrožení seriózně posouzen.
V praxi by mohlo jít o tyto případy:
- nově popsané druhy známé jen z několika lokalit, u nichž je předpoklad, že se budou nacházet i na dalších lokalitách: např. Antrodiella beschidica
- vzácnější taxony s nevyjasněnou taxonomickou hodnotou: např. některé úzce pojímané druhy rodu Cortinarius
- vzácnější taxony, u kterých druh a stupeň ohrožení neznáme, ale bylo by dobré o jejich rozšíření a případném ústupu něco zjistit (sem by měly přijít druhy, u kterých cítíme, „že jsou vzácné“, ale jistě to nevíme): např. Pholiota heteroclita (dříve od nás neznámá, v posledních letech se našlo asi 20 lokalit na různých zajímavých místech Šumavy).
Poznámky:
- Vypracováno podle metodických pokynů pro zpracovatele chystaného nového Červeného seznamu hub ČR (koordinátoři projektu Jan Holec a Miroslav Beran).
- Procházka F., ed. (2001): Černý a červený seznam cévnatých rostlin České republiky. - Příroda, Praha, 18: 1-166.
- IUCN (International Union for Conservation of Nature and Natural Resources)
- IUCN (2001): IUCN Red List Categories and Criteria: Version 3.1 - IUCN Species Survival Commission. IUCN Gland, Switzerland and Cambridge, UK. ii + 30 pp. ISBN 2-8317-0633-5
- Dostupné i jako pdf soubory (v angličtině, francouzštině a španělštině) na adrese www.iucn.org