10. OPLOZENÍ A VÝVOJ ŽIVOČICHŮ

 

Průběh oplození

      - ovoviparní = oplození uvnitř samičích b., které nesou vajíčko s částečně vyvinutým zárodkem – obojživelníci, plazi, ptáci a vejcorodí savci.

      - ovoviviparní (vejcoživorodost) - vejce se vyvíjí v těle matky a mláďata se líhnou těsně před porodem, v jeho průběhu nebo vzápětí. Matka poskytuje vejcím ochranu, nikoliv však výživu či      jinou metabolickou pomoc (např. některé ryby, plazi).                                                                              

      - viviparní = oplození v těle matky, která rodí živá mláďata -   

      - ostatní savci.

 

Blokace polyspermie

 

Modifikace oplození

 

Vývoj jedince – ontogeneze

Rozdělení embryonálního vývoje

 

Typy rýhování

· Rýhování celkové (totální) - vajíčko se rýhuje celé – ostnokožci, savci, obojživelníci.
· Rýhování částečné (parciální)– rýhuje se jen vlastní cytoplazma s jádrem, žloutek ne:
a) terčíkovité (diskoidální) - rýhuje se jenom malý terčík cytoplazmy (ryby, plazi, ptáci);
b) povrchové (superficiální) – cytoplazma na povrchu se rýhuje, žloutek uvnitř ne (hmyz).

Totální rýhování

a) celkové rovnoměrné – totální ekvální – blastomery stejně velké (porifera, žahavci, ostnokožci, placentální savci).
b) celkové nerovnoměrné – totální inekvální – žloutku málo, ale je rozložen nerovnoměrně – víc je ho v polovině vegetativní – blastomery zde jsou větší = makromery. Na animálním pólu (zde žloutku nejméně) menší = mikromery (obojživelníci, pásnice).


Rýhování parciální

Je-li žloutek nahromaděn blíže vegetativnímu pólu (telolecitální vajíčka), rýhování probíhá pouze na animálním pólu – meroblastické r.

a)      terčíkovité - diskoidální – ryby, plazi, ptáci, hlavonožci. Rýhuje se jenom malý terčík cytoplazmy (zárodečný terčík) na animálním pólu V. vegetativní pól se mění na nečleněný žloutkový vak, krytý na povrchu vrstvou zvanou periblast.

b)      povrchové = superficiální – hmyz (cytoplazma na povrchu, uprostřed žloutek a v něm J). Cytoplazma na povrchu se rýhuje, žloutek uvnitř ne. Jádra vzniklá mitózami se přesouvají do povrchové cytoplazmy, pak vznik membrán à periblastula.

 

Blastocoel a blastula

 

Stavba blastocysty

 

Gastrulace

Další typy gastrulace

 

Vznik mesodermu

 

Vznik coelomu

        Coelomová dutina vzniká buď tak, že se v mezibuněčných prostorách původně kompaktního shluku buněk (párového, protože na každé straně prvostřeva je po jednom) vytvoří dutina, která se postupně zvětšuje.

        Protože se v podstatě jedná o rozpad původně kompaktního shluku mesoderm. bb., nazývá se tento proces schizocoelie à bilaterálně souměrná párová dutina, běžící po stranách prvostřeva po celé délce těla – schizocoel (ploštěnci).

        Nebo vzniká coelom tak, že se z prvostřeva přímo odškrcují párové váčky, které se izolují a dávají vznik řadě izolovaných coelomových dutin – enterocoelie (ostnokožci, kopinatec).

        Tělní dutina členovců se nazývá mixocoel. Představuje směs prvotní a druhotné dutiny a vzniká rozpadem zárodečného mesodermu během embryogeneze.

        Avšak tato dutina se nemusí vždy formovat jako tekutinou vyplněný prostor. V některých případech proniká do vznikajícího pseudocoelomu mesenchym, což se funkčně projevuje stejně, jakoby dutina nebyla vytvořena vůbec (Acoelomata; např. ploštěnci, pásnice).

 

Pseudocoelom x coelom

 

Vznik chordy u kopinatce

 

Vznik základů orgánů strunatců

 

Neurulace

 

Shrnutí organogeneze

 

Výživa zárodku

 

Zárodečné obaly

 

Placenta

 

Diferenciace buněk

 

Genetické řízení morfogeneze

 

Induktivní interakce

        Indukce podélné a hřbetní orientace těla – určena průnikem S a orientací cytoplazm. V (skupina bb. proti průniku S vysílá p. aktiviny à indukční centrum = v horním rtu prvoúst – Spemannův organizátor à hřbetní a břišní str.

        Neurální indukce – utvoření nerv. trubice je navozeno signály (kys. retinová atd.) z bb. hřbetního mezodermu à bb. hřbetního ektodermu à postupné vychlípení bb. à podélné lišty à nervová trubice.

 

Postembryonální období

 

Nepřímý vývoj

 

Postnatální fáze

 

Stárnutí a smrt

Regenerace

Buď se regenerace účastní nediferencované bb., nebo diferencované bb. - dediferencují a znovu diferencují.