Cvičení 2: Kmeny Sarcomastigophora a Apicomplexa

Kmen Sarcomastigophora

Podkmen Sarcodina

Třída Granuloreticulosea

Řád Foraminiferida

Velcí prvoci, žijící výhradně v moři. Žijí benticky nebo pelagicky. Schránka je vápenitá, řidčeji křemitá nebo aglutinovaná z drobných zrn písku, většinou složená z vyššího počtu komůrek. Význačné jsou rody:

Ammodiscus má schránku spirálně stočenou, jednokomůrkovou.

Globigerina má schránku s četných, silně klenutých komůrek, význačný je druh G. bulloides, součást mikrozooplanktonu v oceánech.

Textularia má schránku z komůrek v řadách.

Peronoplis má schránku spirálně vinutou z početných komůrek.

Quinqueculina má schránku z četných prohnutých komůrek.

Praktické úkoly:

1. Nakreslete, určete a popište různé typy foraminifer podle trvalých preparátů v procházejícím světle. Zaznamenejte i strukturu stěny schránky.

2. pomocí binokulární lupy vyberte z písku různé typy schránek a pokuste se je přiřadit do rodů nebo okruhu rodů.

Třída Radiolaria

Mají radiálně nebo bilaterálně symetrické tělo. Schránka je křemičitá, velmi jemná.. Radiolárie jsou hojné v planktonu moří.

Praktické úkoly:

3. Nakreslete, určete a popište různé typy radiolárií podle trvalých preparátů. Použijte mikroskop a zvětšení x20 a x45.

Třída Heliozoa

Mají pravidelně kulovitý tvar těla s četnými paprsčitě vybíhajícími, stažitelnými  panožkami. Tělo je kryto rosolovitou hmotou nebo schránkou s ostny či bez ostnů. Žijí především ve sladké vodě, četné druhy v rašelinách.

Actinosphaerium

V ektoplazmě má více velkých vakuol, v entoplazmě má větší počet jader. Velikost až 1 mm. Žije mezi rostlinami a v rašelinách. Význačný druhem v našich vodách  A. eichhorni.

Clathrulina

Má kulovitou schránku na stopce 3-4 delší než je průměr schránky. Schránka je proražena četnými kruhovitými otvory. Význačný druh C. elegans žije mezi sladkovodními rostlinami, zejména v rašelinných vodách.

 

Praktické úkoly:

4. Zhotovte nativní preparát z kalu, vymačkaného z rašeliníku nebo z výplachu květináče. Vyhledejte, nakreslete a popište zástupce slunivek. Použijte objektiv x45.

Kmen Apicomplexa

Třída Gregarinea

Paraziti v kroužkovcích a členovcích, a to buď ve střevě nebo v tělních dutinách. Hostitelům škodí nepříliš významně.

Monocystis

Má oválné tělo. Parazituje z semenných váčcích nebo v tělní dutině máloštětinatců. V semenných váčcích žížaly je často přítomný druh M. lumbrici.

Gregarina

Má jednoduchý epimerit. Druh G. polymorpha žije v larvách potemníka (Tenebrio mollitor), druh G. cuneata tamtéž.

Praktické úkoly:

5. Vypreparujte ze žížaly semenné váčky a zhotovte nativní preparát jejich roztlakem. Najděte, zakreslete a popište trofonty a sporozoity druhu Monocystis lumbrici.

6. Nakreslete a popište hromadinku rodu Gregarina podle trvalého preparátu. Použijte různá zvětšení.

Třída Coccidea

Parazitují většinou uvnitř buněk hostitelů (intracelulární parazitismus), kterými jsou zejména členovci a obratlovci.

Eimeria

Parazituje hlavně v různých obratlovcích, několik druhů i v členovcích. Způsobují četná onemocnění hospodářských zvířat. Významný druh je E. stiedae (kokcidie jaterní), žijící uvnitř buněk žlučovodů u králíka, který je původcem kokcidiózy.

Toxoplasma

Zhrnuje parazity rohlíčkovitého tvaru, jednojaderné, které žijí uvnitř buněk obratlovů. Významný je druh T. gondii, kterým se může nakazit i člověk od drobných obratlovců. Latentní nákaza je v lidské populaci značně rozšířena (5-20%). Akutní nákaza může končit i smrtí. Nemoc se nazývá toxoplasmóza

Třída Haematozoea

Plasmodium

Druh prodělává  schizogonii i gamogonii v erytrocytech savců. Přenašečem ve kterém probíhá sporogonie, je komár rodu Anopheles. Druhy P. malariae, P. vivax, a P. falciparum jsou původci malárie. V napadených erytrocytech jsou nápadné červené tečky, tzv. Schufnerovo tečkování, merozoiti jsou přítomni i mezi krvinkami. Druh P. berghei je přenosný na bílé myšky a křečky. Přenašečem je komár Anopheles dureni. Pro myši je nákaza 100% smrtelná.

Praktické úkoly:

6. Nakreslete a popište krevní roztěr s rodem Plasmodium berghei podle trvalého preparátu. Použijte různá zvětšení.

7. Nakreslete a popište trvalý preparát s druhem Toxoplasma gondii. Použijte různé zvětšení.

Doporučená literatura:

Buchar, J. a kol. (1995): Klíč k určování bezobratlých. - Scientia. Praha.

Hausmann, K.a Hülsmann, N.: (2003): Protozoologie. – Academia. Praha.

Jírovec O. (1954): Parasitologie pro lékaře. - SZN. Praha.

Jírovec O. (1953): Protozoologie. - NČAV. Praha.

Ryšavý B. a kol. (1988): Základy parazitologie. - SPN. Praha.