Cvičení 3: Kmen Ciliophora

Kmen Ciliophora - nálevníci, ciliáti

Nálevníci (kmen Ciliophora) zahrnuje nejdokonalejší prvoky s řadou specializovaných a složitých organel. Pro klasické systematické rozdělení (Levine et al 1980) má význam uspořádání obrvení na povrchu těla, moderní sytémy  jsou již postaveny  na znacích somatické i orální infraciliatury. Dále je uvedeno třídění podle klasického sytému..

Třída Kinetophragminophorea

Paramecium

Zahrnuje obecné druhy, jejichž povrch těla je jemně kosočtverečně políčkován. Mají dvě pulsující vakuoly, vrtulovitě vtlačenou obústní prohlubeninu a velký oválný makronukleus. Rod je indikátorem organického znečištění vod. Významný druh je P. caudatum (trepka velká), který se často vyskytuje se často spolu s rody Colpidium a Glaucoma.

Colpoda

Rod zahrnuje malé, zploštělé nálevníky s malými ústy. Žijí v půdě a v mechu, zvláště hojná je C. steini (Ledvinovka mechová). Rod je velmi hojný v čerstvých senných nálevech (asi 14 dní starých), pak prudce ubývá a je vytřídána rody Keronopsis, Oxytricha, Paramecium aj.

Třída Oligohymenophorea

Vorticella

Je nevětvený nálevník k podkladu připevněný smrštitelným stvolem, který má pohárkovité tělo. Uváděna je řada druhů lišících se tvarem zvonu, morfologická variabilita druhů je však velmi vysoká. Pro polysaprobní vody je uváděn hojný druh V. microstoma (vířenka maloústá). Rod se objevuje i ve starých senných nálevech, asi 10 týdnů po jeho založení. Rod často vytváří masivní nárůsty na povrchu vodních rostlin (Ceratophyllum, Myriophyllum).

Vaginicola

Rod žije přisedle ve vázičkovité lorice přichycené n povrchu lístků vodních rostlin a k pevnému podkladu.

Carchesium

Rod zahrnuje větvené formy stažitelných kruhobrvých nálevníků. Stonky mají své samostatné kontraktilní vlákno, jedinci se stahují individuálně. Přisedají na pevné předměty dna. Ve vodách i silně znečistěných je hojný druh C. polypinum (keřenka obecná).

 Zoothamnium

Od keřenky se tento rod liší tím, že kontraktilní vlákno se větví a všichni jedinci spolu souvisí. Při podráždění se pak stáhne celý trs. Hojný na spodní straně listů leknínů či rdestu je druh Z. arbuscula (pakeřenka stromkovitá). Její trsy jsou až 6 mm vysoké.

Colpidium

Má celé tělo stočeno tak, že má bobovitý tvar. Na obvodu těla má 25-60 podélných řad cilií. Je nálevníkem zahnívajících odpadních vod, častý je v senných nálevech. Nejčastějším druhem je C. campylum (bobovka štíhlá), další druh C. colpoda (b. velká) je méně častý.

Trichodina

Je specializovaný typ ektoparazita, který má na zádi těla kruhovitou přísavku (adhezivní disk). Pomocí přísavky, podpůrného prstence a myonem rychle rotuje na povrchu těla hostitelů. Hojný je druh T. pediculus (brousilka nezmaří), který žije na nezmarech, mechovkách, larvách obojživelníků a rybách. Má vysoký, uprostřed zaškrcený válcovitý tvar. a je silně mobilní.

Třída Polyhymenophorea

Stentor

Má silně stažitelné tělo, v klidu trychtýřovitého tvaru s polokruhovitou zónou membranel. Hojný druh S. coeruleus (mrskavka modrá) je 1-2 mm dlouhý, modrozelený a žije na dně organicky znečistěných vod. Často se vyskytuje pospolu s dalšími druhy rodu,  zejména na zahnívajících vodních rostlinách.

Stylonychia

Má tuhé tělo, zploštělé, s nápadnou membranelou na předním konci těla a na konci těla se třemi silnými cirry. Druh S. mytilus (slávinka obecná) je 0,1-0,3 mm dlouhá. Žije mezi vodními rostlinami, živí se rozsivkami a řasami. Po podkladu se pohybuje pomocí cir. Je druhem nepříliš znečistěných vod.

Oxytricha

Má měkké a vláčné tělo, s brvami lemující souvisle celý obvod těla. Řada druhů rodu žije v čistých vodách. Symbioticky se zoochlorelami žije druh O. chlorelligera (paslávinka zelená).

Keronopsis

Má podlouhle oválné až hadovité tělo, se sblíženými řadami břišních brv a nápadnou mebranelou v přední části těla. Druh K. monilata (plazenka obecná) je 0,2-0,3 mm dlouhý, častý v starších  senných nálevech.

Euplotes

Má silně zploštělé, pevné tělo, s výraznou zónou příústních membranel a pěti silnými cirry. Druh E. patella (lezounek obecný) je značně velký a vyskytuje se v jen mírně znečištěných vodách.

Praktické úkoly:

1. Vyhledejte, nakreslete a popište organely u různých typů nálevníků ze senných nálevů. Pro znehybnění použijte několik vláken vaty, kterou dáte do kapky vody s nálevníky. Použijte zvětšení 10x a 45x.

2. Na podložní sklo seškrábněte povlak se stěny elementky, listů vodních rostlin, organického detritu apod. Najděte přisedlé typy nálevníků, pozorujte, nakreslete a popište jejich organely. Zaznamenejte reakci na podráždění i pohyb vody přiviřované membranelami.

3. Použijte vitální barvení pro zviditelnění organel. Barvivo podsajte pomocí filtračního papíru a preparát nechejte asi 10 minut probarvit. Lugollův roztok použijete pro zviditelnění glykogenu v cytoplazmě, acetokarmín pro zviditelnění makronukleu a neutrální červeně pro zviditelnění vakuol.

Doporučená literatura:

Buchar, J. a kol. (1983): Práce ze zoologie. - SPN. Praha.

Buchar, J. a kol. (1995): Klíč k určování bezobratlých. - Scientia. Praha.

Hausmann, K.a Hülsmann, N.: (2003): Protozoologie. – Academia. Praha.

Jírovec O. (1954): Parasitologie pro lékaře. - SZN. Praha.

Jírovec O. (1953): Protozoologie. - NČAV. Praha.