ZOOLOGICKÁ  CVIČENÍ - 1.

 

PROTOZOOLOGIE I.

 

Kmen Ciliophora - nálevníci

Významným zdrojem materiálu nejrůznějších skupin prvoků jsou senné nálevy. V senných nálevech se při pokojové teplotě objevuje v průběhu několika týdnů typická sukcese prvoků, jejichž cysty byly přítomny v seně nebo v použité vodě. Nejprve se objevují drobní bičíkovci, nálevníci a drobné typy měňavek (Hartmanella, Valhkampfia). V asi 1-2 týdny starých nálevech se objevují nálevníci požírající bakterie (Colpoda, Colpidium). Později se v procesu biologického čistění vody objevují zástupci skupiny Polyhymenophora, především rody Oxytricha, Euplotes, Stylonychia, později i Paramecium, Stentor, velké měňavky, některé druhy řas a kruhobrví nálevníci (např. Vorticella).

 

TŘÍDA KINETOPHRAGMINOPHORA - STEJNOBRVÍ

Rod Paramecium - trepka zahrnuje hojné druhy, jejichž povrch těla je jemně kosočtverečně políčkován. Mají dvě pulsující vakuoly, vrtulovitě vtlačenou obústní prohlubeninu a velký oválný makronukleus. Rod je indikátorem organického znečištění vod. Významný druh je P. caudatum - t. velká, který se často vyskytuje společně s rody Colpoda a Glaucoma.

Rod Colpoda - ledvinovka zahrnuje malé, zploštělé nálevníky s malými ústy. Žijí v půdě a v mechu, zvláště hojná je C. steini - l. mechová. Rod je velmi hojný v asi 14 dní starých senných nálevech, pak jeho četnost prudce klesá.

 

TŘÍDA OLIGOHYMENOPHORA - CHUDOBLANNÍ

Rod Vorticella - vířenka je nevětvený nálevník k podkladu připevněný smrštitelným stvolem, který má pohárkovité tělo. Uváděna je řada druhů lišících se tvarem zvonu, morfologická variabilita druhů je však velmi vysoká. Pro polysaprobní vody je uváděn jako hojný druh V. microstoma - v. maloústá. Rod se objevuje ve starých senných nálevech, asi 10 týdnů po jeho založení.

Rod Colpidium - bobovka má celé tělo stočeno tak, že má bobovitý tvar. Na obvodu těla má 25-60 podélných řad cilií. Je nálevníkem zahnívajících odpadních vod, častý je v senných nálevech. Nejčastějším druhem je C. campylum - b. štíhlá, další druh C. colpoda - b. velká je méně častý.

Rod Glaucoma - vejcovka má hruškovitý nebo vejčitý tvar, z ústy na břišní straně těla a jednotně obrveným tělem.

 

TŘÍDA POLYHYMENOPHORA - MNOHOBLANNÍ

Rod Stentor - mrskavka má silně stažitelné tělo, v klidu trychtýřovitého tvaru s polokruhovitou zónou membranel. Hojný druh S. coerulescens - m. modrá je 1-2 mm dlouhý, modrozelený a žije na dně organicky znečistěných vod.

Rod Stylonychia - slávinka má tuhé zploštělé tělo, s nápadnou membranelou na předním konci těla a na konci těla se třemi silnými cirry. Druh S. mytilus - s. obecná je O,1-O,3 mm dlouhá. Žije mezi vodními rostlinami, živí se rozsivkami a řasami. Po podkladu se pohybuje pomocí cir. Je druhem nepříliš znečistěných vod.

Rod Oxytricha - paslávinka má měkké a vláčné tělo, s brvami lemujícími souvisle celý obvod těla. Řada druhů rodu žije v čistých vodách, vyskytují se však i v senných nálevech.

Rod Keronopsis - plazenka má podlouhle oválné až hadovité tělo, se sblíženými řadami břišních brv a nápadnou mebranelou v přední části těla. Druh K. monilata - p. obecná je 0,2-0,3 mm dlouhý. Druh je častý v senných nálevech.

Rod Euplotes - lezounek má silně zploštělé, pevné tělo, s výraznou zónou příústních membranel a pěti silnými cirry. Druh E. patella - l. obecný je značně velký a vyskytuje se v jen mírně znečištěných vodách.

 

Praktické úkoly:

 

1. Porovnejte četnost a diverzitu nálevníků v senných nálevech různého stáří.

Na podložní sklo vytáhněte povrchovou blanku z různě starých senných nálevů a pozorujte v nativním preparátu pod mikroskopem (při zvětšení x10,x20, x40). Nálevníky (případně i jiné charakteristické prvoky) zakreslete v poměrných velikostech a pokuste se určit nálevníky pomocí jednoduchého určovacího klíče a atlasů. Pokuste se odhadnout celkový počet (tj. koncetraci) prvoků v nálevu a kvantitativní zastoupení různých typů v různě starých nálevech. Výsledky porovnejte s modelovým grafem (obr. 1). Vysvětlete sukcesi jednotlivých typů protozoí v nálevech.