ZOOLOGICKÁ CVIČENÍ - 2.

 

PROTOZOOLOGIE II.

 

Kmen Ciliophora

 

Nálevníci jsou vzhledem ke své velikosti, tělní stavbě a snadné kultivaci vhodným modelovým objektem pro demonstraci organel.

 

 ÚKOLY:

 

1. Pozorování pohybu nálevníků

Postup: Na podložní sklo kápněte kapku s nálevníky z povrchové blanky senného nálevu nebo z kultury. Pozorujte a popište způsoby pohybu nálevníků.

 

2. Pozorujte pohyb brv

a) Postup: Na podložním skle zpomalte pohyb nálevníků přidáním několika vláken vaty nebo kapky želatiny. Popište a zakreslete pohyb brv (všimněte si pohybu organického detritu v okolí nálevníka).

b) Postup: Na podložní sklo dejte kapku kultury s nálevníky, vedle dejte kapku opálové modři a rozetřete. Opálová modř ze usadí na povrchu nálevníků, kteří zůstanou bezbarví. Zřetelně vystoupí struktura povrchu, potravní a stažitelné vakuoly a neobarvené brvy se zřetelně rýsují na povrchu těla.

 

3. Pozorujte pohyb potravních vakuol a chemických změn, které v nich probíhají.

Postup: Na podložní sklo umístěte vedle kapky s nálevníky kapku neutrální červeně. Po několika minutách po přikrytí krycím sklem pozorujte pod mikroskopem zbarvení potravních vakuol a jeho změny. Proveďte totéž s kongo červení. Výsledky zapište a vysvětlete (v kys. prostředí je neutrální červeň malinově červená, v alkalickém žlutočervená, kongo červeň je v kys. prostředí modrá, v neutrálním a alkalickém červená).

 

4. Pozorujte makronukleus

Postup: Ke kapce s nálevníky přikryté krycím sklem přidejte ze strany acetokarmín a vsajte barvivo pomocí filtračního papíru pod krycí sklo. Pozorujte, popište a nakreslete.

 

5. Pozorujte přijímání potravy.

Postup: Na podložní sklo dejte kapku s nálevníky a přidejte nepatrné množství práškového karmínu. Přikryjte krycím sklem. Po určité době pozorujte, popište a nakreslete pohyb zrnek barviva v okolí trepek a náplň potravních vakuol.

 

6. Dokažte glykogen v entoplazmě.

Postup: Ke kapce s nálevníky přikryté krycím sklem přidejte ze strany kapku Lugolova roztoku a vsajte barvivo pomocí filtračního papíru pod krycí sklo. Pozorujte, popište a nakreslete.

7. Pozorujte změny rychlosti pohybu nálevníků

Postup: Na podložní sklo dejte kapku s nálevníky a přidejte kapku ledové vody. Pozorujte rychlost pohybu nálevníků. Na druhém skle ke kapce přidejte kapku teplé vody. Pozorujte, popište a nakreslete.

 

8. Pozitivní a negativní termotaxe trepky

Postup: Na podložní sklo dejte kapku s nálevníky, přikryjte krycím sklem, položte na černý papír a pozorujte pouhým okem nebo při malém zvětšení v mikroskopu. Do středu zorného pole dejte pinzetou kousek ledu.

 

9. Pozitivní a negativní chemotaxe nálevníků

Postup: Na podložní sklo dejte na pravou stranu skla kapku s nálevníky a do vzdálenosti 5 mm dejte kapku čisté vody z vodovodu. Preparační jehlou vytvořte spojovací můstek mezi oběma kapkami. Pozorujte při nejmenším zvětšení, krycí sklo nepřikládejte. Potom dejte do kapky s nálevníky krystalek chloridu sodného.

 

10. Chemotaxe s vystřelováním trichocyst

Postup: Na podložní sklo dejte kapku s nálevníky a přikryjte krycím sklem. Ze strany přidejte malé množství 0,1% roztoku NaOH. Roztok vsajte pod sklíčko pomocí filtračního papíru a pozorujte chování trepek. Totéž opakujte s roztokem anilínové modři nebo roztokem 0,2% kyseliny octové.

 

11. Tigmotaxe

Postup: Na podložní sklo dejte kapku s nálevníky, do které vložíte několik vláken skleněné vaty a několik vláken z filtračního papíru.