ZOOLOGICKÁ  CVIČENÍ - 4.

 

PARAZITOLOGIE I.

 

Základní pojmy

Parazitismus je biologický jev, v přírodě všeobecně rozšířený. Je důsledkem působení komplexu různých činitelů ve vývoji živochiců a jejich vzájemných vztahů. Za normálních podmínek pomáhá udržovat ekologickou rovnováhu v ekosystémech.

 Vzájemný vztah může mít rozličné formy a stupně. Pokud je jeden organismus do určité míry závislý na druhém organismu, může tento vztah být pro jednoho nebo oba výhodný - hovoříme o symbióze. Zúčastněné organismy nazýváme symbionty.

 Pokud mají prospěch ze soužití oba partneři, hovoříme o mutualismu. Ten může dosahovat takového stupně, že některé organismy nebudou schopny bez druhého přežít (např. termiti nejsou schopni přežívat bez bičíkovců, kteří tráví celulózu v jejich střevech).

 Pokud má jeden ze symbiontů prospěch, ale svému hostiteli nikterak neškodí, hovoříme o komensalismu. Podle umístění na těle hovoříme o vnějších komensálech (ektokomensálové) a o vnitřních komensálech (endokomesálové).

 Složitější je parazitismus. Parazit je živočich, který žije na úkor jiného živočicha a je s ním svým životním cyklem po delší nebo kratší dobu těsně svázán. Podle lokalizace parazitů na těle dělíme parazity na parazity vnější (ektoparaziti) a vnitřní (endoparaziti).

 Podle závislosti na hostileli parazity dělíme na:

1. obligátní parazity - musí během svého života žít paraziticky, aby mohli dokončit svůj vývoj.

2. fakultativní parazity - nežijí normálně cizopasným způsobem, ale za určitých podmínek, např. při pozření, se mohou chovat jako praví paraziti.

3. náhodné parazity - jsou to paraziti, kteří napadnou živočicha, který není jeho normálním hostitelem, může se však na nového hostitele adaptovat.

 Jako trvalý parazit se označuje parazit, který žije po celé období dospělosti uvnitř nebo na povrchu těla svého hostitele.

Dočasný parazit je parazit, který se pouze kratší nebo delší dobu živí na svém hostiteli. Hyperparazit je parazit, který cizopasí u jiného druhu parazita.

 

 Hostitelé parazitů

 Hostitele parazitů můžeme rozdělit do několika kategorií:

Definitivní hostitel je ten hostitel, v němž paraziti dosahují stadia pohlavní zralosti a reprodukce.

Mezihostitel je živočich, ve kterém proběhne část vývoje parazita, ale parazit v něm nedosáhne stadia pohlavní zralosti. V mezihostiteli se většinou vyvíjí infekční (invazní) stadia, která po vniknutí do definitivního hostitele mohou vyvolat nákazu. Mezihostitelé, kteří aktivně přenášejí vývojová stadia parazitů (např. při sání krve) nazývámě vektory (přenašeči).

Paratenický hostitel je živočich, který stojí mimo vlastní životní cyklus parazita. Mohou se v něm kumulovat infekční stadia parazita, i delší dobu přežívat, aniž by ztratila schopnost vyvolat novou nákazu.

 Pro vznik systému parazit-hostitel musí být splněny některé podmínky:

1. Musí být plně zajištěna možnost kontaktu parazita a hostitele.

2. Hostitel musí parazitu zajistit podmínky vhodné pro jeho další vývoj. Při velmi specializovaných nárocích parazita je okruh jeho hostitelů velmi omezen bez ohledu na četnost kontaktů.

3. Parazit musí odolávat reakcím hostitele namířeným specificky proti němu - tvorbou pouzder, fagocytózou nebo produkcí protilátek.

 Systémy parazit-hostitel, které jsou vývojově velmi staré, jsou zpravidla vyvážené, kdy negativní působení parazita je vyváženo obrannými reakcemi hostitele.

 Z hlediska okruhu hostitelů můzeme rozlišit parazity polyfágní, kteří využívají široký okruh hostitelů. Je-li okruh hostitelů velmi úzký, hovoříme o parazitech stenofágních, v případě hostitel jediného pak o parazitech monofágních.

 

 Paraziti - 1.

 

 Kmen Sarcomastigophora

 

 Paraziticky významná je především skupina bičíkovců (podkmen Mastigophora) z řádů Kinetoplastida, Diplomonadida a Trichomonadida. Z podmene Sarcodina jsou významné především řády Amoebida a Schizopyranida.

 

 Řád Kinetoplastida - bičivky

 Zahrnuje bičíkovce s 1-2 bičíky, s mimojadernou DNA v kinetoplastidu. Parazitologicky závažné jsou dva rody. Trypanosoma a Leishmania, které mají jediný bičík, s tělem spojený undulující membránou.

 Rod Trypanosoma zahrnuje krevní parazity obratlovců. Životní cyklus se odehrává mezi obratlovcem a krevsajícím členovcem. Množí se binárním dělením.

 Druh Trypanosoma cruzi napadá člověka i domestikované obratlovce, způsobuje tzv. Chagasovu nemoc. Je rozšířena v Jižní a Střední Americe a jižních oblastech USA. Přenašeči jsou ploštice čeledi Reduviidae. Životní cyklus začíná po nasátí ploštic krví. Trypanozómy se mění na formy, které se pomnožují v zadní části střeva. Do vnějšího prostředí jsou vynášeny infekční formy, které se do hostitele (člověka) dostávají přes poraněnou kůži (po sání hmyzu, oční spojivkou). Uvnitř hostitele pronikají trypanozómy do různých buněk, především svalových a nervových. Tam se mění na formy, které pronikají do dalších buněk nebo jsou nasávány vektory (plošticemi). Chagasova nemoc je závažná především možností srdečního selhání při vývoji parazitů v srdeční svalovině nebo ztrátou nervové kontroly nad zažívací trubicí. Inkubační doba je 1-3 týdny, akutní fáze nemoci může končit i smrtelně, zvláště u dětí.

 Druh Trypanozoma brucei - trypanozóma spavičná je význačný polymorfií. Je původcem africké spavé nemoci u člověka, rozšířené zvláště v říčních oblastech západní a centrální Afriky. Přenašečem jsou tzv. říční glossiny (bodalky druhů Glossina palpalis a G. tachynoides). Vývoj probíhá v cyklu člověk - glossina - člověk. Trypanozómy v počátku žijí v lymfatickém systému, později vnikají do krve a tkání. Nemoc se projevuje různě, obvykle je provázena horečkami, anémií, ztrátou chuti, průjmy a celkovou zchváceností. Inkubační doba je 6-24 dní, v místě bodnutí glossinou se vytváří vřídek. V neléčených případech nemoc končí smrtí. Druh Trypanozoma gambiense se vyskytuje ve stejné oblasti, hostitelem může být i prase. Druh Trypanosoma rhodesiense se vyskytuje o oblastech východoafrických savan, rezervoárovým hostitelem jsou především antilopy. Jejím přenašečem jsou tzv. glossiny savan (Glossina morsitans). Druh Trypanosoma brucei se vyskytuje ve stejných oblastech u zvířat (u velbloudů a koní) není však přenosná na člověka.

 Rod Leishmania - ničivka je původcem onemocnění souhrnně nazývaných leishmaniózy, zahrnujících onemocnění kožní, kožně-slizniční i orgánově-viscerální. Rod zahrnuje velké množství druhů v Eropě, Asii, Africe i Jižní a Střední Americe. Ve Starém světě jsou přenašeči leishmanióz komárci rodu Phlebotomus, v Americe jsou přenašečem komárci rodu Lutzomyia. U kožních leishmanióz dochází k vzniku vředu a ve většině případů v samovolnému vyhojení. Pokud leishnamie vniknou do sliznice a zejména do vnitřních orgánů, k samovyhojení nedochází. Onemocnění vede k nezhojitelným destrukcím sliznic, vysokým teplotám, bolestem hlavy, slabosti, zvracení, silnému zduření jater a sleziny i dalším komplikacím. U ras se světlou pletí dochází k nápadně temnému zbarvení kůže. Nejnámější je L. donovani - ničivka útrobní rozšířený v Africe a Asii, který vyvolává těžkou formu onemocnění zvanou kala-azar.

 

 Řád Diplomonadida - lamblie

 Zahrnuje bičíkovce s bilaterálně symetrickým tělem se zdvojeným jaderným i bičíkatým aparátem.

 Rod Giardia zahrnuje druhy s adhezívním diskem, který je přichycovací organelou. U druhu G. intestinalis slouží k přidržení na epitelu tenkého střeva. Živí se pinocytózou střevního obsahu. Způsobují giardiózu, projevující se gastrointestinálními potížemi a zvracením. Stolice je hlenovitá s tukem, avšak bez krve. K nákaze dochází potravou a kontaminovanou vodou.

 

 Řád Trichomonadida - bičenky

 Zahrnuje bičíkovce s 4-6 bičíky, typickými organelami jsou undulující membrána, granula zvaná hydrogenozómy a lyzozómy, pelta, axostyl a kosta.

 Rod Trichomonas - bičenka zahrnuje zástupce se 4 předními bičíky a jedním vlečným bičíkem s undulující membránou. Kosmopolitně je rozšířený druh T. vaginalis - b. poševní, způsobující trichomonádovou kolpitis u žen a trichomonádovou uretritis u mužů. Je parazitem urogenitálníhho systému. U žen spůsobuje záněty sliznice pochvy, doprovázené krvácením, vysokou citlivostí a hlenovitými výtoky. U mužů je nákaza často bez klinických příznaků. Přenos se děje pohlavním stykem.

 Rod Tritrichomonas má tři přední bičíky a velmi výraznou undulující membránu provázenou vlečným bičíkem, která ještě pokračuje jako volný bičík. Druh T. foetus je popisován z pohlavního aparátu skotu.

 Z tlustého střeva člověka je uváděn druh Pentatrichomonas hominis s pěti předními bičíky a výraznou peltou.

 

 Řád Amoebida - měňavky

 Patří sem, kromě volně žijících druhů, i některé cizopasné měňavky.

 Druh Entamoeba histolytica - měňavka úplavičná je střevní a tkáňový parazit člověka, způsobující amébovou dyzenterii. Vyskytuje se ve dvou formách: forma minuta žije v tlustém střevu, kde se živí bakteriemi, kvasinkami aj. Forma se vyskytuje v latentní či chronické fázi nákazy. Forma magna je schopna fagocytovat erytrocyty a produkuje proteolytické enzymy. Poškozuje buňky, vniká hluboko do střevní sliznice a může být zanášena do jater a dalších orgánů. Forma se vytváří v akutní fázi onemocnění. Střevní onemocnění se projevuje bolestmi, krvavými průjmy. Může vést k úmrtí v úplném vyčerpání. Při průniku do cévní soustavy vznikají zánětlivá ložiska, při napadení jater tzv. amébová žloutenka.

 Druh Naegleria fowleri se vyskytuje v teplých vodách. Může vyvolat smrtelné onemocnění člověka, známé jako amébová meningoencephalitis. Měňavka se dostane do děla nosní dutinou. Průběh onemocnění je velmi rychlý (4-5 dní), pacienti upadají do bezvědomí a v tomto stavu umírají.

 

 Kmen Apikomplexa - výtrusovci

 

 Většina zástupců kmene má parazitický způsob života.

 

 Řád Eucoccidiida - kokcidie

 Patří sem velmi závažní cizopasníci obratlovců i bezobratlých. Celý vnitrobuněnčný cyklus proběhne v buňkách jednoho hostitele. V podřádu Eimeriina jsou význačné rody Eimerie, Toxoplasma a Sarkocystis.

 Řada druhů Eimeria je patogenní pro ptáky a savce, způsobuji vážná i smrtelná onemocnění, tzv. kokcidiózy. Eimerie jsou striktně hostitelsky i tkáňově specifické. Většina kokcidií se vyvíjí v různých částech střevní tkáně, méně druhů v játrech a ledvinách. Kokcidióza se projevuje průjmovým onemocněním a nechutenstvím. Na tkáních jsou viditelné bělavožluté nebo tmavočervené skvrny od krvácející tkáně. Přenos se uskutečňuje pomocí oocyst, které vycházejí s výkaly z hostitelů ven. K významným druhům patří Eimeria stiedai (v epitelu žlučových kanálků v játrech u králíků), další druhy jsou známé u skotu, hus, slepic (celkem známo 9 druhů) i králíků (12 druhů).

 Toxoplasma gondii je kokcidie jednohostitelská (v kočkovitých šelmách) nebo s heteroxenním cyklem (před několik obratlovců). Druh vytváří v mezihostitelích tenkostěnné cystovité útvary, více virulentní kmeny způsobují toxoplazmózu. U hostitele může dojít k napadení a postižení centráního nervového systému a pohybového ústrojí. Druh je nebezpečný zvláště pro plod v těle matky (rodí se děti s těžkými poškozeními - hydrocephalus, obrny, záněty mozku). Nevysporulované oocysty jsou vylučovány kočkami a stávají se na vzduchu infekčními. Člověk se může nakazit z oocyst vylučovaných do okolního prostředí kočkou nebo i nedostatečně tepelně upraveným masem či orgány napadených zvířat.

 Sarcocystis cruzi je typickou dvouhostitelskou kokcidií. Hostiteli jsou psovité šelmy, kde vznikají oocyty ve střevní tkáni, mezihostiteli mohou být různá hospodářská zvířata (skot) , kde mohou způsobovat i hynutí. Člověk se může nakazit nedostatečně tepelně upraveným hovězím nebo vepřovým masem.

 Rod Plasmodium - krevnička, patříci do podřádu Haemosporina je původcem malárie. Epidemiologicky jsou významné čtyři druhy. Přenašečem jsou komáři rodu Anopheles. Nejvýznamější jsou druhy P. vivax, P. ovale, P. falciparum a P. malariae. Onemocnění je charakteristické periodicky se opakujícími horečkami, které se shodují s uvolňováním merozoitů během erytrocytární fáze životního cyklu. V krvinkách napadených plazmodiemi se tvoří žlutozelený pigment hemozoin. Některé druhy vytváří tzv. Schüffnerovo tečkování. Nejzávažnějším druhem je P. falciparum, který způsobuje těžká mozková a střevní poškození a často končí smrtí. Nákazy malárií jsou dlouhé, trvají 2-4 roky. Pro vývoj parazitů v komárech je nezbytné, aby teplota vnějšího prostředí neklesala pod 14-16oC.

 

 

 PODTŘÍDA PIROPLASMIA - PIROPLAZMY

 Zahrnuje drobné intracelulární parazity s vícehostitelskými složitými životními cykly. Četné druhy způsobují těžká až smrtelná onemocnění oratlovců

 Rod Babesia - babézie je zastoupen druhy, které jsou v hostiteli přítomny předevších v erytrocytech, kde se množí binárním dělením. Přenašečem jsou klíšťata. Hostitelem je skot, výjimečně i člověk.

 

 Kmen Microspora - hmyzomorky

 

 Kmen zahrnuje intracelulární parazity bezobratlých i obratlovců. Vytváří jednobuněčné spory s vystřelovacím aparátem. Parazitují prakticky u všech skupin bezobratlých, z obratlovců především u ryb. Význačnými jsou rody Nosema a Pleistophora.

 Rod Nosema - hmyzomorka způsobuje žloutenku bource morušového (druh N. bombycis) a je původcem střevního onemocnění včel (druh N. apis).

 Rod Pleistophora je významným parazitem u karasů, častý je i u akvarijních rybek.

 

 Kmen Myxozoa - rybomorky

 

 Kmen zahrnuje parazity s mnohobuněčnými sporami. Jsou významnými parazity ve tkáních ryb.

 Do rodu Myxobolus bývají řazeni paraziti ve chrupavkách pstruhů, jiné rody žijí ve žlučovém nebo močovém měchýři ryb.

 

 Kmen Ciliophora - nálevníci

 

 U tohoto kmene některé druhy žijí symbioticky (bachořci), četné druhy jsou parazity na rybách nebo v zažívacích traktech obratlovců.

 Druh Balantidium coli - vakovka střevní je schopen parazitovat u člověka. Po nákaze začnou balantidie vnikat do stěny tlustého střeva a způsobují záněty. Cévní soustavou se může dostat i do jater a plic. Těžké onemocnění může končit i smrtelně.

 Významnými parazity u ryb jsou četné druhy rodu Trichodina - brousilka, která žije na kůži, žábrách a v močovém měchýři. Rod je nápadný adhezivním diskem, připomínajícím přísavku. Brousilky škodí hostiteli především mechanickým drážděním a poškozením tkáně, u zesláblých ryb mohou pokrývat téměř celé tělo.

 Druh Ichthyophthirius multifilis - kožovec rybí žije mezi škárou a pokožkou ryb. Způsobuje odlupování kůže ryb, velmi často působí hynutí.

 Druh Chilodonella cyprini - čepelatka kožohryz žije paraziticky na kůži ryb. Způsobuje odlupování pokožky ryb, je schopen rychlého namnožení a může způsobit úhyn napadených ryb. Oba dva druhy mohou napadat i akvarijní rybky.

 

 ÚKOLY:

 

1. Pozorujte trvalé preparáty

Zakreslete a popište stavbu těla u parazitických prvoků podle trvalých preparátů.