ZOOLOGICKÁ CVIČENÍ - 9.

 

 MODELOVÉ SKUPINY II.

 

 Kmen Bryozoa - mechovky

 

 TŘÍDA GYMNOLAEMATA

 Zahrnuje mechovky s malým kruhovitým lofoforem. Tělní stěna je zvápenatělá a po zatažení zooida se vchod zavírá víčkem.

 Rod Paludicella - keřnatenka s druhem P. articulata - k. bahenní je jediným naším sladkovodním zástupcem třídy. Je význačný kruhovitým lofoforem a tím, že nevytváří statoblasty. Kolonie vytváří jemné plazivé vlášení na vodních rostlinách.

 

 TŘÍDA PHYLACTOLAEMATA

Zahrnuje vesměs sladkovodní mechovky, z epistomem nad ústy. Vytváří statoblasty.

 Rod Cristatella je u nás zastoupen druhem C. mucedo - mechovka hadovitá, který vytváří bochánkovité kolonie vyrůstající v hadovitou pásku.

 Rod Plumatella je na našem území zastoupen několika druhy. Z běžných druhů jsou význačné P. emarginata - mechovka vykrojená, P. fruticosa - m. křovitá, P. fungosa - m. houbovitá a P. repens - m. plazivá, které vytváří plazivé, keříčkovité nebo kompaktní povlaky na podkladu ve stojatých nebo mírně proudících vodách. K jejich druhovému určení se využívají statoblasty.

 

 Stavba těla mechovky

 Mechovky jsou koloniální živočichové, se zooidy mikroskopické velikosti. Samotné kolonie mají nejrůznější tvar a dosahují až centimetrových velikostí. Tělo zooida je ukryto v chitonosní nebo rosolovité komůrce, která bývá průhledná a je často obalená detritem. Samotné tělo zooida je světle až nahnědle zbarvené. V klidu je tělo vysunuto z komůrky, při podráždění se celý jedinec zatáhne. Tělo je tvořeno podkovovitým nebo kruhovitým lofoforem, jemně obrveným, kterým zooid filtruje potravu z vody. Tykadla lofoforu jsou kruhovitě nebo podkovovitě uspořádána. V jejich centru jsou umístěna ústa, které pokračují do podkovovitě prohnuté trávicí trubice. Střední část těla má vakovitý tvar. Řitní otvor leží vně věnce tykadel.

 Mechovky jsou hemafroditi. Množí se pohlavně, larva je volně plovoucí. Kromě pohlavního rozmnožování se u sladkovodních mechovek vytváří statoblasty, které přečkávají nepříznivé roční období a ze kterých na jaře vyrůstají nové kolonie. Statoblasty mají na povrchu pevný chitinosní obal s řadou komůrek, někdy jsou přítomny i příchytné háčky. Dají se snadno na podzim získat z vodní hladiny, neboť komůrky v obalu statoblastu mají funkci plováku. Statoblasty se vytváří z mezodermu v provazci (tzv. funiculus), kterým je za života jedinec přichycen v komůrce.

 

 ÚKOLY:

 

1. Pozorujte stavbu těla mechovky.

V kapce vody oddělte pomocí binokulární lupy jednoho až dva jedince mechovky z kolonie. Z jedince zhotovte v kapce vody nativní preparát. Nakreslete a popište tělo zooida pomocí mikroskopu. Druh určete podle klíče.

 

2.Pozorujte statoblast mechovky.

Určete druh, nakreslete a popište stavbu statoblastu podle trvalého preparátu.