ZOOLOGICKÁ CVIČENÍ – 10.

 

 MODELOVÉ SKUPINY III.

 

 Kmen Crustacea - korýši

 

  TŘÍDA MALACOSTRACA - RAKOVCI

 

 Řád Decapoda - desetinožci

 Čeleď Astacidae - rakovití

 Rody Astacus a Austropotamobius - rak. U nás žijí tři druhy raků. Astacus fluviatilis - rak říční je původní v potocích a menších řekách, A. leptodactylus - r. bahenní byl u nás vysazen na počátku našeho století (původem je z Haliče). Austropotamobius torrentium - rak kamenáč je menším (do 90 mm délky) vzácným druhem v potocích a řekách s kamenitým dnem. Druhy se dají rozlišit podle tvaru rostra, tvaru klepet, počtu postorbitálních lišt i dalších znaků. V Německu i na několika místech v Čechách (Kokořínsko) se vyskytuje i druh Orconectes limosus - rak americký, původem ze Severní Ameriky.

 

 Vnější stavba těla raka

 Tělo raka se skládá z nečlánkované hlavohrudi (cephalothorax) a zadečku (abdomen) a je tvořeno celkem 19 segmenty. Cephalothorax vznikl splynutím 5 hlavových a 8 hrudních článků a kryje ho mohutný štít (karapax). Mezi hlavou a hrudí je zřetelně zahnutá rýha (sutura cervicalis), od která dozadu vybíhají dvě podélné rýhy (suturae branchicardiales). V prostoru mezi těmito podélnými rýhami je štít přirostlý k tělu. Boční okraje přirostlé nejsou, ale kryjí dutinu, ve které jsou uloženy žábry. Karapax vybíhá vpředu ve špičatý bodec (rostrum), po jehož stranách leží dvě velké složené oči na stopkách.

 Končetiny na hlavě jsou přeměněny ve dva páry tykadel (antenuly, antény), jeden pár kusadel (mandibuly), dva páry čelistí (maxilly). Končetiny hrudní jsou přeměněny ve tři páry čelistních nožek (maxillipody) s jasně patrným exopoditem a endopoditem. Za čelistními nožkami následuje 5 párů kráčivých noh (pereiopody). Jsou jednovětevné a odpovídají endopoditům. První pár nese velká klepeta, 2. a 3. pár nese malá klepítka. Z koxopoditu čelistních nožek vybíhají epipodity, které mají keříčkovitý tvar a plní funkci žaber.

 Na zadečku je zachována segmentace, je zde plně vyvinuto 6 článků a telson. Telson nemá končetiny, ale je často pokládán za 7. článek zadečku. Na bocích zadečku se tergity rozšiřují v přečnívající křidélka. Kromě telsonu nese každý zadečkový článek pár končetin - je zde celkem 6 párů končetin (pleopody). Končetiny na posledním 6. článku jsou rozšířené, lístkovité a spolu s telsonem tvoří ocasní ploutvičku (tzv. uropody).

 

 Stavba končetin

 Končetina je primárně dvojvětevná. Vnější větev (epipodit) je u raka zakrnělá nebo chybí. Vnitřní větev (endopodit) je silnější a má kráčivou funkci. Obě větve vybíhají z protopoditu, z jehož bazálního článku vybíhá vnějším směrem epipodit. Články končetin jsou napojeny buď kloubně (pereipody, maxillipody) nebo bez kloubního napojení (tykadla, pleopody).

 Antenuly jsou ze složeny tří článků. Nesou dva krátké článkované bičíky, vnější je poněkud silnější a delší než vnitřní. Na vnějším bičíku je na sedmém až předposledním článku řada štětin, které mají funkci chemoreceptorů. V základním článku antenul na dorzální straně leží statocysta. Antény jsou daleko větší. Mají jen jeden dlouhý bičík. Na koxopoditu antén vyúsťují antenální žlázy. Vnitřní větev antén je zakrnělá a má tvar široké trojúhelníkovité šupiny (scaphocerit). Kusadla (mandibuly) mají ozubenou masívní žvýkací čelist (odpovídá kyčli) a tříčlánkové makadlo (palpus). Čelisti 1.a 2. páru (maxilly) jsou jemnější než kusadla a nesou dovnitř směřující listovité žvýkací plošky. Na 2. čelisti je nápadná vnější větev jako protažená, trochu zahnutá destička (scaphognatid), která je u živých raků v neustálém pohybu a vyvolává spolu s čelistními nožkami proud vody v žaberní dutině. Za čelistmi následují 3 páry čelistních nožek (maxillipody), které mají jasně patrný epipodit a endopodit. U nožek nejsou vyvinuty žvýkací plošky. Kráčivé končetiny (pereiopody) nemají vyvinuty exopodity, některé, zvláště 1. pár je zkončen nápadnými klepety. Zadečkové nožky (pleopody) mají obě větvě bičíkovitého charakteru a schází u nich epipodit. Poslední pár končetin (uropody) má všechny části silně zploštěny v jedné rovině, počet článků je snížen a epipodit je redukován zcela.

 

 Vnitřní stavba těla raka

 Trávicí soustava: Po odstranění povrchové blanky na karapaxu je vidět za rostrem vakovitý žaludek, za kterým leží tmavohnědě zbarvený hepatopankreas, jícen není vidět (leží ventrálně). Po stranách žaludku leží mohutná svalovina, která naznačuje polohu úst. Přední, mohutnější část žaludku (pars cardiaca) je ektodermálního původu a obsahuje sklerotizované struktury na mělnění potravy. Zadní žlaznatá část žaludku (pars pylorica) je ještě složitější, filtruje, třídí a tráví potravu. Je původu entodermálního. Střevo prochází celým tělem a ústí do telsonu.

 Cévní soustava: V zadní části hlavohrudi leží pětiúhelníkovité srdce s párem ostií na hřbetní straně. Ze srdce vybíhají 4 velké cévy. Tři dopředu: nepárová přední tepna (arteria anterior) zásobuje krví mozek a složené oči, postranní párové tepny (arteriae laterales cephalicae) se záhy větví a zásobují krví tykadla, žaludek a řadu dalších orgánů. Dozadu ze srdce vybíhá tepna zadní (arteria posterior).

 Dýchací ústrojí: Žábry jsou umístěny v žaberní dutině, která je překryta brachiostegitem. S vnějším prostředím je dutina otevřena sedmi otvory na každé straně těla u vkloubení jednotlivých hrudních končetin. Jednotlivé žábry jsou tvořeny centrálním ostním stvolem, na který nasedají ze všech stran četné boční větévky. Neustálý průtok vody žaberní dutinou zajišťuje pohyb scaphognathidu na 2. párů čelistí.

 Vylučovací soustava: Párovitá antenální žláza leží vpředu těla po stranách žaludku. Je tvořena nevelkým coelomovýcm váčkem a vývodním kanálkem, zakončeným prostorným močovým měchýřem. Ten ústí na bazálním článku protopoditu antén. Kanálek a coelomový váček leží bezprostředně pod močovým měchýřem (tj. ventrálně).

 Nervová soustava: Centrání nervová soustava je pozorovatelná po odstranění všech tělních orgánů. Leží na ventrální straně tělní dutiny. V prostoru hlavohrudi leží ve zvláštním kanálku, který je tvořen výběžky kutikuly do nitra těla. Soustava je tvořena nadhltanovým a podhltanovým gangliem, pěti volnými gangliemi hrudními a šesti gangliemi zadečkovými.

 Smyslové orgány: Složené oko leží na pohyblivé stopce. Obsahuje 630 až 3050 ommatidií v závislosti na velikosti jedince. Statocysta se nachází uvnitř bazálního článku antenul, vchod do statocysty se nachází na hřbetní straně, má přibližně trojúhelníkovitý tvar a je překryt hustě nahloučenými vláskovitými chlupy.

 Pohlavní orgány: Raci jsou odděleného pohlaví. Samec se liší od samice články zadečku užšími než karapax, pohlavními otvory při vkloubení 5. páru kráčivých noh a prvními 2 páry pleopodů, které jsou přeměněny v kopulační ústrojí. Pohlavní orgány jsou umístěny pod srdcem. U samců jsou tvořeny párovou a nepárovou částí varlete (testes), chámovody (vas deferens), chámometem (ductus ejaculatorius) a pohlavním vývodem při bázi 5. páru kráčivých končetin. U samic jsou orgány tvořeny párovitými vaječníky (ovaria), vejcovody (ovidukty) a vývodem při bázi 3. páru kráčivých noh.

 

 Paraziti a nemoci raků

 Na spodní straně zadečku, v ohbí nožek a na žábrách jsou raci často napadáni kroužkovcem rodu Branchiobdella - potočnice, mohou však hostit i další parazity: motolici Distomum cirrigerum, mikrosporodii Thelohania contenjeani nebo vrtejše Echinorhynchus polymorphus. Raci jsou často napadáni i parazitickými plísněmi, plíseň Aphanomyces astaci je původcem tzv. račího moru, který zdecimoval račí populace v Evropě na přelomu 19. a 20. století.

 

 ÚKOLY:

 

1. Pozorujte stavbu těla raka.

Nakreslete a popište vnější stavbu raka na hřbetní a břišní straně.

 

2. Pozorujte stavbu tělních končetin.

Postupně oddělte jednotlivé končetiny na jedné straně těla. Při uvolňování končetin je nutno začít od konce těla a dbát na celistvý charakter celé uvolněné končetiny. Při preparaci je třeba zvláště opatrně uvolňovat končetiny ležící před ústy. Jednotlivé končetiny vkládejte do vody ve velké Petriho misce ve správném pořadí. Končetiny nakreslete a popište.

 

3. Proveďte pitvu raka

Skalpelem prořízněme tenkou elastickou kutikulu, která spojuje na hřbetní straně karapax s prvním zadečkovým článkem, zadeček přitom ohýbáme ventrálně. Potom zasuneme pod zadní okraj karapaxu špičatou část nůžek a vedem postupně dva podélné řezy po stranách karapaxu. Karapax nůžkami prostřihneme těsně za stopkami složených očí. Opatrně sejmeme hřbetní část karapaxu, přičemž oddělujeme sklerotizovanou kutikulu od podložních tkání. Obdobně odstraníme kutikulu i na zadečcích. U zadečku oddělujeme tergity i z povrchovou hřbetní svalovinou, pod níž je vidět průběh střeva. Zakleslete a popište jednotlivé tělní orgány.